![AVX 22205C106KAZ2A SMD Multilayer Ceramic Capacitor, FLEXITERM®, 2220 [5650 Metric], 10 µF, 50 V, ± 10%, X7R](https://img.otislab.shop/images/product/avx-22205c106kaz2a-smd-multilayer-ceramic-capacitor-flexiterm-reg-2220-5650-metric-10-micro-f-50-v-plusmn-10-x7r-1.jpg)
AVX 22205C106KAZ2A SMD Multilayer Ceramic Capacitor, FLEXITERM®, 2220 [5650 Metric], 10 µF, 50 V, ± 10%, X7R
AVX 22205C106KAZ2A SMD Multilayer Ceramic Capacitor, FLEXITERM®, 2220 [5650 Metric], 10 µF, 50 V, ± 10%, X7R
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 2220 [5650 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 10µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | 22205C106KAZ2A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.15
-70%$3.15
$0.94AVX 22205C106KAZ2A SMD Multilayer Ceramic Capacitor, FLEXITERM®, 2220 [5650 Metric], 10 µF, 50 V, ± 10%, X7R
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 2220 [5650 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 10µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | 22205C106KAZ2A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 2220 [5650 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 10µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | 22205C106KAZ2A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









