AVX AR205F104K4R* Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, SkyCap AR Series, ± 10%, Radial Leaded, X8R
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, SkyCap AR Series, ± 10%, Radial Leaded, X8R product from AVX with the model number AR205F104K4R*
Product details
Capacitance 0.1µF
Voltage Rating 50V
Product Range SkyCap AR Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic X8R
Packaging Cut Tape
Lead Spacing 2.54mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 150°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number AR205F104K4R*
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 0.1µF
Voltage Rating 50V
Product Range SkyCap AR Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Dielectric Characteristic X8R
Packaging Cut Tape
Lead Spacing 2.54mm
Other details
Brand AVX
Part Number AR205F104K4R*
Description
Capacitance 0.1µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 2.54mm
Part Number AR205F104K4R*
AVX AR205F104K4R* Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 µF, 50 V, SkyCap AR Series, ± 10%, Radial Leaded, X8R | Tanotis