
AVX CK06BX473K Multilayer Ceramic Capacitor, CK06 Series, 0.047 �F, � 10%, X7R, 100 V, Radial Leaded
AVX CK06BX473K Multilayer Ceramic Capacitor, CK06 Series, 0.047 �F, � 10%, X7R, 100 V, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | CK06 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 47000pF |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | X7R |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CK06BX473K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX CK06BX473K Multilayer Ceramic Capacitor, CK06 Series, 0.047 �F, � 10%, X7R, 100 V, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | CK06 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 47000pF |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | X7R |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CK06BX473K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | CK06 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitance | 47000pF |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | X7R |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CK06BX473K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









