
AVX MR061C104KTA Multilayer Ceramic Capacitor 0.1 µF 100 V Ceralam MR Series ± 10% Radial Leaded X7R
AVX MR061C104KTA Multilayer Ceramic Capacitor 0.1 µF 100 V Ceralam MR Series ± 10% Radial Leaded X7R
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | Ceralam MR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | MR061C104KTA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX MR061C104KTA Multilayer Ceramic Capacitor 0.1 µF 100 V Ceralam MR Series ± 10% Radial Leaded X7R
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | Ceralam MR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | MR061C104KTA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | Ceralam MR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | MR061C104KTA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









