BOURNS 3310C-001-105L Rotary Potentiometer, Sealed Panel Control, 1 Mohm, 250 mW, ± 20%, 3310C Series, 1 Turns, Linear
HomeStore
This is a Rotary Potentiometer, Sealed Panel Control, 1 Mohm, 250 mW, ± 20%, 3310C Series, 1 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 3310C-001-105L
Product details
Track Resistance 1Mohm
Power Rating 250mW
Resistance Tolerance ± 20%
Product Range 3310C Series
No. of Turns 1Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 3.18mm
No. of Gangs 1
Adjustment Type Screwdriver Slot
Shaft Length 12.7mm
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3310C-001-105L
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Track Resistance 1Mohm
Power Rating 250mW
Resistance Tolerance ± 20%
Product Range 3310C Series
No. of Turns 1Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 3.18mm
No. of Gangs 1
Shaft Length 12.7mm
Other details
Brand BOURNS
Part Number 3310C-001-105L
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Track Resistance 1Mohm
Power Rating 250mW
Resistance Tolerance ± 20%
Shaft Diameter 3.18mm
Shaft Length 12.7mm
Part Number 3310C-001-105L
BOURNS 3310C-001-105L Rotary Potentiometer, Sealed Panel Control, 1 Mohm, 250 mW, ± 20%, 3310C Series, 1 Turns, Linear | Tanotis