Bourns PWR263S-35-20R0F SMD Chip Resistor Power 20 ohm PWR263 Series 250 V Thick Film TO-263 (D2PAK) 35 W
Product details
| Resistance | 20ohm |
| Product Range | PWR263 Series |
| Voltage Rating | 250V |
| Resistor Element Type | Thick Film |
| Resistor Case Style | TO-263 (D2PAK) |
| Power Rating | 35W |
| Resistance Tolerance | ± 1% |
| Temperature Coefficient | ± 100ppm/°C |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | PWR263S-35-20R0F |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Resistance | 20ohm |
| Voltage Rating | 250V |
| Power Rating | 35W |
Other details
| Brand | BOURNS |
Description
| Resistance | 20ohm |
| Voltage Rating | 250V |
| Power Rating | 35W |