Bourns SMCJ30CA TVS Diode Transzorb Smcj Bidirectional 30 V 48.4 DO-214AB (SMC) 2 Pins
HomeStore
The SMCJ series Transient Voltage Suppressor Diode used for surge and ESD protection applications. The device offers a choice of working peak reverse voltage from 5V up to 495V and breakdown voltage up to 550V. Typical fast response times are less than 1-picosecond for unidirectional devices and less than 5-picosecond for bidirectional devices from 0V to minimum breakdown voltage. It conforms to JEDEC standards, is easy to handle with standard pick and place equipment and the flat configuration minimizes roll away.
  • 600W Power dissipation
  • -55 to 150°C Operating temperature range
Applications
Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals, Imaging, Video & Vision, Industrial
Other details
Brand BOURNS
Part Number SMCJ30CA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 600W Power dissipation
Applications
Other details
Brand BOURNS
Part Number SMCJ30CA
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 600W Power dissipation
Part Number SMCJ30CA
Bourns SMCJ30CA TVS Diode Transzorb Smcj Bidirectional 30 V 48.4 DO-214AB (SMC) 2 Pins | Tanotis