Bourns SRU1048-470Y Power Inductor (SMD) 47 µH 1.7 A Shielded 1.5 SRU1048 Series 10mm x 4.8mm
HomeStore
  • Available in E6 series
  • Unit height of 4.8mm
  • -40 to 125°C Operating temperature range
Applications
Product details
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 1.7A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 1.5A
Product Range SRU1048 Series
Power Inductor Case 10mm x 10mm x 4.8mm
DC Resistance Max 0.094ohm
Inductance Tolerance ± 30%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRU1048-470Y
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Available in E6 series
  • Unit height of 4.8mm
Applications
Product details
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 1.7A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 1.5A
Product Range SRU1048 Series
DC Resistance Max 0.094ohm
Inductance Tolerance ± 30%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRU1048-470Y
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Unit height of 4.8mm
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 1.7A
Saturation Current (Isat) 1.5A
DC Resistance Max 0.094ohm
Inductance Tolerance ± 30%
Part Number SRU1048-470Y
Bourns SRU1048-470Y Power Inductor (SMD) 47 µH 1.7 A Shielded 1.5 SRU1048 Series 10mm x 4.8mm | Tanotis