COILCRAFT DO3340P-683MLB Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.2 A, 3 A, DO3340P Series, 12.95mm x 9.4mm x 11.43mm, Unshielded
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.2 A, 3 A, DO3340P Series, 12.95mm x 9.4mm x 11.43mm, Unshielded product from COILCRAFT with the model number DO3340P-683MLB
Product details
Inductance 68µH
RMS Current (Irms) 1.2A
Saturation Current (Isat) 3A
Product Range DO3340P Series
Power Inductor Case 12.95mm x 9.4mm x 11.43mm
Inductor Construction Unshielded
DC Resistance Max 0.17ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number DO3340P-683MLB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 68µH
RMS Current (Irms) 1.2A
Saturation Current (Isat) 3A
Product Range DO3340P Series
DC Resistance Max 0.17ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number DO3340P-683MLB
Description
Inductance 68µH
RMS Current (Irms) 1.2A
Saturation Current (Isat) 3A
DC Resistance Max 0.17ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number DO3340P-683MLB
COILCRAFT DO3340P-683MLB Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.2 A, 3 A, DO3340P Series, 12.95mm x 9.4mm x 11.43mm, Unshielded | Tanotis