Carlisleit M17/113-RG316 Coaxial Cable MIL-DTL-17 Single Braid RG316 25 AWG 50 ohm 328 ft 100 m
HomeStore
This is a Coaxial Cable, MIL-DTL-17, Single Braid, RG316, 25 AWG, 50 ohm, 328 ft, 100 m product from CARLISLEIT with the model number M17/113-RG316
Product details
Coaxial Cable Type RG316
Wire Gauge 25AWG
Conductor Area CSA -
Impedance 50ohm
Reel Length (Imperial) 328ft
Reel Length (Metric) 100m
Jacket Colour Brown
Jacket Material FEP
Conductor Material SPCCS (Silver Plated Copper Coated Steel)
No. of Max Strands x Strand Size 7 x 0.17mm
External Diameter 2.5mm
Product Range -
Other details
Brand CARLISLEIT
Part Number M17/113-RG316
Quantity Reel ofĀ 100
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Coaxial Cable Type RG316
Wire Gauge 25AWG
Conductor Area CSA -
Impedance 50ohm
Reel Length (Imperial) 328ft
Reel Length (Metric) 100m
Jacket Colour Brown
Jacket Material FEP
External Diameter 2.5mm
Product Range -
Other details
Brand CARLISLEIT
Part Number M17/113-RG316
Quantity Reel ofĀ 100
Description
Impedance 50ohm
External Diameter 2.5mm
Part Number M17/113-RG316
Carlisleit M17/113-RG316 Coaxial Cable MIL-DTL-17 Single Braid RG316 25 AWG 50 ohm 328 ft 100 m | Tanotis