EBM-PAPST R2E180-CB28-01 Fan Blower, R2E Series, Motorized Impeller, 230 V, AC, 180 mm, 54.5 mm, 450 m³/h
The R2E180-CB28-01 is a 230VAC single inlet Centrifugal Fan with ball bearing, wire leaded power connection and 1-phase 2-pole motor with operating capacitor. Completely made of plastic impeller and backward curved.
  • 2550/2800RPM Speed rating
  • 60/75W Rated power
  • 40/60°C Maximum ambient temperature
  • Current is 0.28A at 50Hz and 0.33A at 60Hz
  • Noise level of 64dBA at 50Hz, 67dBA at 60Hz
  • Ambient temperature is 60°C
Applications
HVAC
Product details
Supply Voltage 230V
Power Connection Type 2 Lead Wires
Flow Rate - Metric 450m³/h
Fan Frame Size 180mm
Current Type AC
Product Range R2E Series
Flow Rate - Imperial 291.35cu.ft/min
Blower Type Motorized Impeller
Noise Rating 75dBA
Power Rating 60W
Bearing Type Ball
External Depth 54.5mm
Other details
Brand EBM-PAPST
Part Number R2E180-CB28-01
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Operating Instructions EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2550/2800RPM Speed rating
  • 60/75W Rated power
  • Ambient temperature is 60°C
Applications
HVAC
Product details
Supply Voltage 230V
Flow Rate - Metric 450m³/h
Fan Frame Size 180mm
Current Type AC
Product Range R2E Series
Blower Type Motorized Impeller
Noise Rating 75dBA
Power Rating 60W
Bearing Type Ball
External Depth 54.5mm
Other details
Brand EBM-PAPST
Part Number R2E180-CB28-01
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Ambient temperature is 60°C
Supply Voltage 230V
Fan Frame Size 180mm
Power Rating 60W
External Depth 54.5mm
Part Number R2E180-CB28-01
EBM-PAPST R2E180-CB28-01 Fan Blower, R2E Series, Motorized Impeller, 230 V, AC, 180 mm, 54.5 mm, 450 m³/h | Tanotis