EBM-PAPST R3G190-RC05-03 Fan Blower, EC Centrifugal, 230 VAC, AC, 190 mm, 71.4 mm, 410 CFM
HomeStore
  • Impeller sizes 133mm to 250mm
  • Voltage range 200VAC to 240VAC, 50 / 60Hz
  • Significantly reduce power requirements
  • Aerodynamic shape reduces noise emissions
  • Hybrid construction makes impellers highly corrosion-resistant
  • IP54 protection
  • Mechanical compatibility allows easy replacement of existing AC technology
  • Open-collector tachometer signal output
  • 100% speed controllable via analogue or digital interface
  • Supplied with inlet ring
  • EC control options available
Product details
Blower Type: EC Centrifugal
Supply Voltage: 240V
Voltage Type: AC
Fan Frame Size: 190mm
External Depth: 71.4mm
Air Flow - CFM: 410CFM
Air Flow - m3/min: 11.58m³/min
Noise Rating: -
Bearing Type: Ball Bearing
Power Connection Type: 7 Lead Wires
Power Rating: 83W
Product Range: -
IP Rating: IP54
Other details
Brand EBM-PAPST
Part Number R3G190-RC05-03
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • IP54 protection
  • Supplied with inlet ring
  • EC control options available
Product details
Blower Type: EC Centrifugal
Supply Voltage: 240V
Voltage Type: AC
Fan Frame Size: 190mm
External Depth: 71.4mm
Air Flow - CFM: 410CFM
Air Flow - m3/min: 11.58m³/min
Noise Rating: -
Bearing Type: Ball Bearing
Power Rating: 83W
Product Range: -
IP Rating: IP54
Other details
Brand EBM-PAPST
Part Number R3G190-RC05-03
Description
Supply Voltage: 240V
Fan Frame Size: 190mm
External Depth: 71.4mm
Power Rating: 83W
Part Number R3G190-RC05-03
EBM-PAPST R3G190-RC05-03 Fan Blower, EC Centrifugal, 230 VAC, AC, 190 mm, 71.4 mm, 410 CFM | Tanotis