EPCOS B72660M0301K072 VARISTOR, TRANSIENT VOLTAGE, 775V, 4032
HomeStore
This is a VARISTOR, TRANSIENT VOLTAGE, 775V, 4032 product from EPCOS with the model number B72660M0301K072
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Clamping Voltage Vc Max 775V
Peak Surge Current @ 8/20µs 1.2kA
Voltage Rating V DC 385V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style 4032
Product Range Standard Series
Automotive Qualification Standard -
Varistor Type Transient Voltage
Peak Energy (10/1000uS) 23J
Voltage Rating V AC 300V
Other details
Brand EPCOS
Part Number B72660M0301K072
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Clamping Voltage Vc Max 775V
Voltage Rating V DC 385V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style 4032
Product Range Standard Series
Peak Energy (10/1000uS) 23J
Voltage Rating V AC 300V
Other details
Brand EPCOS
Part Number B72660M0301K072
Description
Clamping Voltage Vc Max 775V
Voltage Rating V DC 385V
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V AC 300V
Part Number B72660M0301K072
EPCOS B72660M0301K072 VARISTOR, TRANSIENT VOLTAGE, 775V, 4032 | Tanotis