ETA 2210-T210-K0M1-H121-16A Thermal Magnetic Circuit Breaker, IP20, IP30, 2210 Series, 16 A, 1 Pole, 65 V, 433 V, DIN Rail
HomeStore
2210-T210-K0M1-H121-16A is a thermal-magnetic circuit breaker with trip-free mechanism and toggle actuation (S-type TM CBE to EN 60934/IEC 934). Featuring a combi-foot design for both symmetric and asymmetric rail mounting. This CBE can be supplied in current ratings up to 32 A with a choice of characteristic curves. All screw terminals are recessed for safety. Approved to CBE standard EN 60934 (IEC 60934). Typical application includes process control equipment, robotics, machine tool control, communications systems, instrumentation, (steel industry), automation automobile production, chemical oil and gas, mechanical engineering, pharmaceutical and food, power engineering AC 240V, power engineering DC 24V, and rail vehicles.
  • Rail mounting, toggle actuator design, single pole protected number of poles
  • Without accessories, screw terminals design
  • Standard delay: therm. 1.01-1.4xIN, magn. 6-12xIN AC, 7.8-15.6xIN DC
  • Without intermediate position auxiliary contact design, with auxiliary contacts
  • 1 N/O contact auxiliary contact function, screw terminals auxiliary contact - terminal design
  • Current ratings is 16A, voltage rating is AC 250V, 3 AC 433V (50/60Hz), DC 65V
  • Operating area IP30 terminal area IP20 degree of protection (IEC 60529/DIN 40050)
  • Ambient temperature range from -30 to +60°C
Product details
Product Range: 2210 Series
Current Rating: 16A
No. of Poles: 1 Pole
Voltage Rating VDC: 65V
Voltage Rating VAC: 433V
Circuit Breaker Mounting: DIN Rail
Other details
Brand ETA
Part Number 2210-T210-K0M1-H121-16A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Product Range: 2210 Series
Current Rating: 16A
No. of Poles: 1 Pole
Voltage Rating VDC: 65V
Voltage Rating VAC: 433V
Other details
Brand ETA
Description
Current Rating: 16A
No. of Poles: 1 Pole
Voltage Rating VDC: 65V
Voltage Rating VAC: 433V
ETA 2210-T210-K0M1-H121-16A Thermal Magnetic Circuit Breaker, IP20, IP30, 2210 Series, 16 A, 1 Pole, 65 V, 433 V, DIN Rail | Tanotis