HARWIN G125-FC10605F1-0150L Cable Assembly, Black / Green, Gecko Screw Lock Receptacle to Free End, 6 Ways, 1.25 mm, 2 Row
HomeStore
Harwin's Gecko Screw-Lok (G125 series) connectors provide a low profile, dual row interconnect solution, ideally suited for stacking and cable mating in areas where PCB real estate is at a premium. With space and weight a consideration for many high-reliability applications, G125 connectors are designed to offer high performance in a miniature package. Improving on the popular 2mm pitch Datamate series, and harnessing the modern technology of micro-machining, this range brings the best of the high-reliability specifications to a smaller size. Still capable of 2A per contact, Gecko gives both significant weight and space-saving advantages over Micro-D connections
  • With floating hex socket head fixings
  • 2A per contact (all electrically loaded; 2.8A per individual contact)
  • Improved operating temperature range: -65°C to +150°C
  • 1,000 Mating cycles durability
  • Low outgassing properties - 0.68% TML, 0.01% CVCM, 0.26 WVR (Water Vapour Recovered)
  • Keyway Polarisation Points - 3 polarising points on each component prevent mis-mating
  • No. 1 Position identified, Potting Wall Housings are clearly marked with identifier for fast visual inspection
  • Cable connectors feature a rear potting wall adding an extra level of strain relief
Applications
Product details
Connector to Connector: Gecko Screw Lock Receptacle to Free End
No. of Positions: 6Ways
Connector Pitch: 1.25mm
No. of Rows: 2 Row
Cable Length - Metric: 150mm
Cable Length - Imperial: 5.9"
Product Range: Gecko SL G125
Wire Gauge: 28AWG
Jacket Colour: White
Other details
Brand HARWIN
Part Number G125-FC10605F1-0150L
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Product details
No. of Positions: 6Ways
Connector Pitch: 1.25mm
No. of Rows: 2 Row
Cable Length - Metric: 150mm
Cable Length - Imperial: 5.9"
Product Range: Gecko SL G125
Wire Gauge: 28AWG
Jacket Colour: White
Other details
Brand HARWIN
Description
No. of Positions: 6Ways
Connector Pitch: 1.25mm
Cable Length - Metric: 150mm
Cable Length - Imperial: 5.9"
HARWIN G125-FC10605F1-0150L Cable Assembly, Black / Green, Gecko Screw Lock Receptacle to Free End, 6 Ways, 1.25 mm, 2 Row | Tanotis