IMO PRECISION CONTROLS SRGA-1A-SL-24VDC General Purpose Relay, SRG Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 24 VDC, 30 A
HomeStore
This is a General Purpose Relay, SRG Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 24 VDC, 30 A product from IMO PRECISION CONTROLS with the model number SRGA-1A-SL-24VDC
Product details
Contact Material Silver Tin Oxide
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 660ohm
Product Range SRG Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 30A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration SPST-NO
Contact Voltage VDC 28VDC
Other details
Brand IMO PRECISION CONTROLS
Part Number SRGA-1A-SL-24VDC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 660ohm
Product Range SRG Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 30A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration SPST-NO
Contact Voltage VDC 28VDC
Other details
Brand IMO PRECISION CONTROLS
Part Number SRGA-1A-SL-24VDC
Description
Coil Resistance 660ohm
Contact Current 30A
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 24VDC
Contact Voltage VDC 28VDC
Part Number SRGA-1A-SL-24VDC
IMO PRECISION CONTROLS SRGA-1A-SL-24VDC General Purpose Relay, SRG Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 24 VDC, 30 A | Tanotis