Turck C3-A30X/024VDC Power Relay 3PDT 10A 24VDC Socket
HomeStore
This is a POWER RELAY, 3PDT, 10A, 24VDC, SOCKET product from TURCK with the model number C3-A30X/024VDC
Product details
Contact Configuration 3PDT
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 10A
Product Range C3-A30 Series
Relay Mounting Socket
Coil Type DC
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 220V
Contact Material Silver Nickel
Coil Resistance 1Gohm
Approvals & Standards CE, CSA
Other details
Brand TURCK
Part Number C3-A30X/024VDC
Quantity Each
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Contact Configuration 3PDT
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 10A
Product Range C3-A30 Series
Relay Mounting Socket
Coil Type DC
Contact Voltage VAC 250V
Relay Terminals Quick Connect
Contact Voltage VDC 220V
Contact Material Silver Nickel
Coil Resistance 1Gohm
Approvals & Standards CE, CSA
Other details
Brand TURCK
Part Number C3-A30X/024VDC
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Voltage 24VDC
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 250V
Contact Voltage VDC 220V
Part Number C3-A30X/024VDC
Turck C3-A30X/024VDC Power Relay 3PDT 10A 24VDC Socket | Tanotis