POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUL-11A15S-120 RELAY, DPDT, 250VAC, 28VDC, 10A
HomeStore
This is a RELAY, DPDT, 250VAC, 28VDC, 10A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number KUL-11A15S-120
Product details
Contact Material Silver Cadmium Oxide
Relay Mounting Socket
Coil Type Latching Single Coil
Coil Resistance 3.7kohm
Product Range KUL Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 250VAC
Coil Voltage 120VAC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 28VDC
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number KUL-11A15S-120
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Relay Mounting Socket
Coil Type Latching Single Coil
Coil Resistance 3.7kohm
Product Range KUL Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 250VAC
Coil Voltage 120VAC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 28VDC
Other details
Part Number KUL-11A15S-120
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Resistance 3.7kohm
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 250VAC
Coil Voltage 120VAC
Contact Voltage VDC 28VDC
Part Number KUL-11A15S-120
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUL-11A15S-120 RELAY, DPDT, 250VAC, 28VDC, 10A | Tanotis