IMO PRECISION CONTROLS SRKE-1AT-SL-24VDC Automotive Relay, SPST-NO, 24 VDC, 45 A, IMO SRK Series, Through Hole, Solder
HomeStore
This is a Automotive Relay, SPST-NO, 24 VDC, 45 A, IMO SRK Series, Through Hole, Solder product from IMO PRECISION CONTROLS with the model number SRKE-1AT-SL-24VDC
Product details
Contact Voltage DC Nom 14V
Contact Material Silver Tin Oxide
Relay Mounting Through Hole
Coil Resistance 362ohm
Product Range IMO SRK Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 45A
Approvals & Standards -
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration SPST-NO
Other details
Brand IMO PRECISION CONTROLS
Part Number SRKE-1AT-SL-24VDC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Voltage DC Nom 14V
Relay Mounting Through Hole
Coil Resistance 362ohm
Product Range IMO SRK Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 45A
Approvals & Standards -
Coil Voltage 24VDC
Contact Configuration SPST-NO
Other details
Brand IMO PRECISION CONTROLS
Part Number SRKE-1AT-SL-24VDC
Description
Contact Voltage DC Nom 14V
Coil Resistance 362ohm
Contact Current 45A
Coil Voltage 24VDC
Part Number SRKE-1AT-SL-24VDC
IMO PRECISION CONTROLS SRKE-1AT-SL-24VDC Automotive Relay, SPST-NO, 24 VDC, 45 A, IMO SRK Series, Through Hole, Solder | Tanotis