Kemet C330C101JHG5TA Multilayer Ceramic Capacitor Gold Max 100 pF 3 kV ± 5% Radial Leaded C0G / NP0 5.08 mm
HomeStore
  • Capacitance value range from 10pF to 0.033µF
  • Available voltage ratings are 500V, 630V, 1KV, 1.5KV, 2KV, 2.5KV and 3KV
  • Available in ±1%, ±2%, ±5% and ±10% tolerance
  • Matte tin plated lead finish, excellent solderability
  • Dimension is 7.62mm x 9.14mm (L x H)
  • 5.08mm pitch spacing
  • Conformal coated
  • High thermal stability and high ripple current capability
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Flammability rating meets UL94 V-0
Other details
Brand KEMET
Part Number C330C101JHG5TA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 5.08mm pitch spacing
  • Conformal coated
Other details
Brand KEMET
Part Number C330C101JHG5TA
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 5.08mm pitch spacing
Part Number C330C101JHG5TA
Kemet C330C101JHG5TA Multilayer Ceramic Capacitor Gold Max 100 pF 3 kV ± 5% Radial Leaded C0G / NP0 5.08 mm | Tanotis