KEMET C331C472KGR5TA Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 2 kV, Goldmax, 300 Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R
HomeStore
This is a Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 2 kV, Goldmax, 300 Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R product from KEMET with the model number C331C472KGR5TA
Product details
Capacitance 4700pF
Voltage Rating 2kV
Product Range Goldmax, 300 Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Dielectric Characteristic X7R
Packaging Each
Lead Spacing 6.35mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand KEMET
Part Number C331C472KGR5TA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 4700pF
Voltage Rating 2kV
Capacitance Tolerance ± 10%
Dielectric Characteristic X7R
Packaging Each
Lead Spacing 6.35mm
Other details
Brand KEMET
Part Number C331C472KGR5TA
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 4700pF
Voltage Rating 2kV
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 6.35mm
Part Number C331C472KGR5TA
KEMET C331C472KGR5TA Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 2 kV, Goldmax, 300 Series, ± 10%, Radial Leaded, X7R | Tanotis