
LITTELFUSE 0216.250MXP Fuse, Cartridge, Fast Acting, 250 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 216 Series
LITTELFUSE 0216.250MXP Fuse, Cartridge, Fast Acting, 250 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 216 Series
Product details
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Current | 250mA |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Product Range | 216 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216.250MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LITTELFUSE 0216.250MXP Fuse, Cartridge, Fast Acting, 250 mA, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 216 Series
Product details
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Current | 250mA |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Product Range | 216 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216.250MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Blow Characteristic | Fast Acting |
| Fuse Current | 250mA |
| Voltage Rating VAC | 250V |
| Fuse Size Metric | 5mm x 20mm |
| Fuse Size Imperial | 0.2" x 0.79" |
| Product Range | 216 Series |
| Breaking Capacity Current AC | 1.5kA |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0216.250MXP |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










