
Littelfuse 0251.500MXL Fuse PCB Leaded 500 mA 125 V Pico II 251 Series Very Fast Acting Axial
Littelfuse 0251.500MXL Fuse PCB Leaded 500 mA 125 V Pico II 251 Series Very Fast Acting Axial
Product details
| Fuse Current | 500mA |
| Voltage Rating VAC | 125V |
| Product Range | PICO II 251 Series |
| Voltage Rating V DC | 125V |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251.500MXL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Littelfuse 0251.500MXL Fuse PCB Leaded 500 mA 125 V Pico II 251 Series Very Fast Acting Axial
Product details
| Fuse Current | 500mA |
| Voltage Rating VAC | 125V |
| Product Range | PICO II 251 Series |
| Voltage Rating V DC | 125V |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251.500MXL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Fuse Current | 500mA |
| Voltage Rating VAC | 125V |
| Product Range | PICO II 251 Series |
| Voltage Rating V DC | 125V |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251.500MXL |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










