
LITTELFUSE 0273005.H Fuse, PCB Leaded, 5 A, 125 VAC, MICRO Series, 125 VDC, Very Fast Acting, Radial Leaded
LITTELFUSE 0273005.H Fuse, PCB Leaded, 5 A, 125 VAC, MICRO Series, 125 VDC, Very Fast Acting, Radial Leaded
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 5A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | MICRO Series |
| Breaking Capacity Current AC | 10kA |
| Breaking Capacity Current DC | 10kA |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0273005.H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LITTELFUSE 0273005.H Fuse, PCB Leaded, 5 A, 125 VAC, MICRO Series, 125 VDC, Very Fast Acting, Radial Leaded
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 5A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | MICRO Series |
| Breaking Capacity Current AC | 10kA |
| Breaking Capacity Current DC | 10kA |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0273005.H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Fuse Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 5A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | MICRO Series |
| Breaking Capacity Current AC | 10kA |
| Breaking Capacity Current DC | 10kA |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0273005.H |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










