LITTELFUSE 1.5SMC36A TVS Diode, 1.5SMC Series, Unidirectional, 30.8 V, 49.9 V, DO-214AB, 2 Pins
LITTELFUSE 1.5SMC36A TVS Diode, 1.5SMC Series, Unidirectional, 30.8 V, 49.9 V, DO-214AB, 2 Pins
Product details
| Clamping Voltage Vc Max | 49.9V |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 34.2V |
| Product Range | 1.5SMC Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Breakdown Voltage Max | 37.8V |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 30.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Diode Case Style | DO-214AB |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 1.5SMC36A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LITTELFUSE 1.5SMC36A TVS Diode, 1.5SMC Series, Unidirectional, 30.8 V, 49.9 V, DO-214AB, 2 Pins
Product details
| Clamping Voltage Vc Max | 49.9V |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 34.2V |
| Product Range | 1.5SMC Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Breakdown Voltage Max | 37.8V |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 30.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Diode Case Style | DO-214AB |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 1.5SMC36A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Clamping Voltage Vc Max | 49.9V |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| No. of Pins | 2Pins |
| Breakdown Voltage Min | 34.2V |
| Product Range | 1.5SMC Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Breakdown Voltage Max | 37.8V |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 30.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1.5kW |
| Packaging | Cut Tape |
| Diode Case Style | DO-214AB |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 1.5SMC36A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










