LITTELFUSE 1.5SMC36A TVS Diode, 1.5SMC Series, Unidirectional, 30.8 V, 49.9 V, DO-214AB, 2 Pins
This is a TVS Diode, 1.5SMC Series, Unidirectional, 30.8 V, 49.9 V, DO-214AB, 2 Pins product from LITTELFUSE with the model number 1.5SMC36A
Product details
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
TVS Polarity Unidirectional
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Product Range 1.5SMC Series
Automotive Qualification Standard -
Breakdown Voltage Max 37.8V
Reverse Stand-Off Voltage Vrwm 30.8V
Peak Pulse Power Dissipation 1.5kW
Packaging Cut Tape
Diode Case Style DO-214AB
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 1.5SMC36A
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
TVS Polarity Unidirectional
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Product Range 1.5SMC Series
Breakdown Voltage Max 37.8V
Packaging Cut Tape
Diode Case Style DO-214AB
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 1.5SMC36A
Description
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Breakdown Voltage Max 37.8V
Part Number 1.5SMC36A
LITTELFUSE 1.5SMC36A TVS Diode, 1.5SMC Series, Unidirectional, 30.8 V, 49.9 V, DO-214AB, 2 Pins | Tanotis