
LITTELFUSE 30KPA48A TVS DIODE, 30KW, 48V, UNIDIR, AXIAL
Product details
| Automotive Qualification Standard | - |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 48V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 30kW |
| Breakdown Voltage Min | 53.6V |
| Packaging | Each |
| Product Range | 30KPA Series |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| Breakdown Voltage Max | 58.96V |
| Clamping Voltage Vc Max | 81.6V |
| No. of Pins | 2Pins |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 30KPA48A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $22.05
-70%$22.05
$6.62LITTELFUSE 30KPA48A TVS DIODE, 30KW, 48V, UNIDIR, AXIAL
Product details
| Automotive Qualification Standard | - |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 48V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 30kW |
| Breakdown Voltage Min | 53.6V |
| Packaging | Each |
| Product Range | 30KPA Series |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| Breakdown Voltage Max | 58.96V |
| Clamping Voltage Vc Max | 81.6V |
| No. of Pins | 2Pins |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 30KPA48A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Automotive Qualification Standard | - |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 48V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 30kW |
| Breakdown Voltage Min | 53.6V |
| Packaging | Each |
| Product Range | 30KPA Series |
| Diode Case Style | Axial Leaded |
| Breakdown Voltage Max | 58.96V |
| Clamping Voltage Vc Max | 81.6V |
| No. of Pins | 2Pins |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 30KPA48A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










