Littelfuse 60R065XU Pptc Resettable Fuse Through Hole Polyfuse 60R Series 650 mA 1.3 A 60 VDC -40 °C
HomeStore
This is a PPTC Resettable Fuse, Through Hole, POLYFUSE 60R Series, 650 mA, 1.3 A, 60 VDC, -40 °C product from LITTELFUSE with the model number 60R065XU
Product details
Thermistor Mounting Through Hole
Product Range POLYFUSE 60R Series
Holding Current 650mA
Tripping Current 1.3A
Voltage Rating 60VDC
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 60R065XU
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
Product details
Holding Current 650mA
Tripping Current 1.3A
Voltage Rating 60VDC
Operating Temperature Max 85°C
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number 60R065XU
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Holding Current 650mA
Tripping Current 1.3A
Voltage Rating 60VDC
Operating Temperature Max 85°C
Part Number 60R065XU
Littelfuse 60R065XU Pptc Resettable Fuse Through Hole Polyfuse 60R Series 650 mA 1.3 A 60 VDC -40 °C | Tanotis