
LITTELFUSE RF2723-000 PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch RUEF Series, 9 A, 18 A, 30 V, -40 °C
LITTELFUSE RF2723-000 PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch RUEF Series, 9 A, 18 A, 30 V, -40 °C
Product details
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Product Range | PolySwitch RUEF Series |
| Holding Current | 9A |
| Tripping Current | 18A |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | RF2723-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LITTELFUSE RF2723-000 PPTC Resettable Fuse, Through Hole, PolySwitch RUEF Series, 9 A, 18 A, 30 V, -40 °C
Product details
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Product Range | PolySwitch RUEF Series |
| Holding Current | 9A |
| Tripping Current | 18A |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | RF2723-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Thermistor Mounting | Through Hole |
| Product Range | PolySwitch RUEF Series |
| Holding Current | 9A |
| Tripping Current | 18A |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | RF2723-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










