LITTELFUSE V251DA40 METAL OXIDE VARISTOR, 330V, 650V, 40MM DISC
HomeStore
This is a METAL OXIDE VARISTOR, 330V, 650V, 40MM DISC product from LITTELFUSE with the model number V251DA40
Product details
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Energy (10/1000uS) -
Peak Surge Current @ 8/20µs 40kA
Voltage Rating V AC 250V
Automotive Qualification Standard -
Operating Temperature Min -55°C
Product Range DA Series
Varistor Case Style Disc 40mm
Clamping Voltage Vc Max 650V
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V DC 330V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V251DA40
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Peak Energy (10/1000uS) -
Voltage Rating V AC 250V
Product Range DA Series
Varistor Case Style Disc 40mm
Clamping Voltage Vc Max 650V
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V DC 330V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V251DA40
Description
Voltage Rating V AC 250V
Varistor Case Style Disc 40mm
Clamping Voltage Vc Max 650V
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V DC 330V
Part Number V251DA40
LITTELFUSE V251DA40 METAL OXIDE VARISTOR, 330V, 650V, 40MM DISC | Tanotis