LITTELFUSE V511DB40 METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
HomeStore
This is a METAL OXIDE VARISTOR (MOV) product from LITTELFUSE with the model number V511DB40
Product details
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Energy (10/1000uS) 700J
Peak Surge Current @ 8/20µs 40kA
Voltage Rating V AC 510V
Automotive Qualification Standard -
Operating Temperature Min -55°C
Product Range DB Series
Varistor Case Style -
Clamping Voltage Vc Max 1.35kV
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V DC 675V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V511DB40
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Peak Energy (10/1000uS) 700J
Voltage Rating V AC 510V
Product Range DB Series
Varistor Case Style -
Clamping Voltage Vc Max 1.35kV
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V DC 675V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V511DB40
Description
Voltage Rating V AC 510V
Clamping Voltage Vc Max 1.35kV
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V DC 675V