LPRS YAGI-434A ANTENNA, YAGI, 7 ELEMENT, 434MHZ
  • Frequency Range: 390-480MHz
  • Nominal Impedance: 50 ohm
  • Gain: 9dBi @ 450MHz
  • VSWR: 1.5:1
  • F/B Ratio: >13dB
  • Maximum Input Power: 100w
  • Polarization: Vertical
  • Connector: SMA male
  • Support Boom Material: Steel Bracket
  • Element Material: Aluminium
  • Number of elements: 7
  • Antenna dimensions: 1000x400x70mm
  • Antenna weight: 575g
  • Ambient temperature: -40°C to +60°C
Product details
Input Impedance 50ohm
Antenna Applications -
Antenna Polarisation Vertical
Antenna Mounting SMA Connector
VSWR -
Product Range -
Frequency Max 480MHz
Antenna Type Omni-directional
Frequency Min 390MHz
Input Power 100W
Gain -
Other details
Brand LPRS
Part Number YAGI-434A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Frequency Range: 390-480MHz
  • Nominal Impedance: 50 ohm
  • Gain: 9dBi @ 450MHz
  • VSWR: 1.5:1
  • F/B Ratio: >13dB
  • Maximum Input Power: 100w
  • Polarization: Vertical
  • Connector: SMA male
  • Element Material: Aluminium
  • Number of elements: 7
  • Antenna weight: 575g
Product details
Input Impedance 50ohm
Antenna Applications -
Antenna Polarisation Vertical
Antenna Mounting SMA Connector
VSWR -
Product Range -
Frequency Max 480MHz
Antenna Type Omni-directional
Frequency Min 390MHz
Input Power 100W
Gain -
Other details
Brand LPRS
Part Number YAGI-434A
Description
  • Nominal Impedance: 50 ohm
  • Gain: 9dBi @ 450MHz
Input Impedance 50ohm
Frequency Max 480MHz
Frequency Min 390MHz
Input Power 100W
Part Number YAGI-434A
LPRS YAGI-434A ANTENNA, YAGI, 7 ELEMENT, 434MHZ | Tanotis