SIRETTA ECHO16/40MM/UFL/S/S/17 Active GPS Patch Antenna - Echo 16
HomeStore
Embedded antenna suitable for system interagation
  • Frequencies: 1575.42MHz
  • GPS
  • Polarization: RHCP
  • Lead: 40mm, 1.13mm coax
  • Connection: UFL
  • Dimensions: 10x10x6.2mm
Product details
Input Impedance 50ohm
Antenna Applications GPS
Antenna Polarisation Right Hand Circular
Antenna Mounting Cable
VSWR -
Product Range Echo 16 Series
Frequency Max 1.574397GHz
Antenna Type GPS
Frequency Min 1.576443GHz
Input Power -
Gain 16dB
Other details
Brand SIRETTA
Part Number ECHO16/40MM/UFL/S/S/17
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Frequencies: 1575.42MHz
  • GPS
  • Polarization: RHCP
  • Lead: 40mm, 1.13mm coax
  • Connection: UFL
  • Dimensions: 10x10x6.2mm
Product details
Input Impedance 50ohm
Antenna Applications GPS
Antenna Mounting Cable
VSWR -
Product Range Echo 16 Series
Frequency Max 1.574397GHz
Antenna Type GPS
Frequency Min 1.576443GHz
Input Power -
Gain 16dB
Other details
Brand SIRETTA
Description
  • Frequencies: 1575.42MHz
  • Lead: 40mm, 1.13mm coax
  • Dimensions: 10x10x6.2mm
Input Impedance 50ohm