
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS DS1302ZN+ Special Function IC, Trickle-Charge Timekeeping Chip, 2 V to 5.5 V, SO-8
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS DS1302ZN+ Special Function IC, Trickle-Charge Timekeeping Chip, 2 V to 5.5 V, SO-8
Product details
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | - |
| Supply Voltage Min | 2V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1302ZN+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $10.50
-70%$10.50
$3.15MAXIM INTEGRATED PRODUCTS DS1302ZN+ Special Function IC, Trickle-Charge Timekeeping Chip, 2 V to 5.5 V, SO-8
Product details
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | - |
| Supply Voltage Min | 2V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1302ZN+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Packaging | Each |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Product Range | - |
| Supply Voltage Min | 2V |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1302ZN+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













