
Mean Well HLG-240H-42A LED Driver 240.24 W 42 V 5.72 A Constant Current Voltage 90
Product details
| Power Supply Approvals | - |
| Output Power Max | 240.24W |
| Output Voltage Max | 42V |
| Output Current | 5.72A |
| LED Driver Mode | Constant Current, Constant Voltage |
| Input Voltage Min | 90V |
| Input Voltage Max | 305V |
| Product Range | HLG-240H Series |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | HLG-240H-42A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Mean Well HLG-240H-42A LED Driver 240.24 W 42 V 5.72 A Constant Current Voltage 90
Product details
| Power Supply Approvals | - |
| Output Power Max | 240.24W |
| Output Voltage Max | 42V |
| Output Current | 5.72A |
| LED Driver Mode | Constant Current, Constant Voltage |
| Input Voltage Min | 90V |
| Input Voltage Max | 305V |
| Product Range | HLG-240H Series |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | HLG-240H-42A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Supply Approvals | - |
| Output Power Max | 240.24W |
| Output Voltage Max | 42V |
| Output Current | 5.72A |
| LED Driver Mode | Constant Current, Constant Voltage |
| Input Voltage Min | 90V |
| Input Voltage Max | 305V |
| Product Range | HLG-240H Series |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | HLG-240H-42A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.










