MEAN WELL XLG-240-48-ABV LED Driver, LED Lighting, 240 W, 52.8 V, 5 A, Constant Voltage, 110 VAC
HomeStore
  • Wide input range 100~305VAC( Class l)
  • Full power output at 70~100% constant power mode operation
  • Metal case with lP67, suitable for outdoor application
  • 3 in 1 dimming function (dim to off and isolation design)
  • Protection functions are OVP/SCP/OCP/OTP
  • Life time is 50,000hrs and 5 years warranty
  • 240W output power
  • Vo adjustable via built-in potentiometer +3 in 1 dimming function (flicker free C.V. dimming)
Product details
Power Supply Applications: LED Lighting
Output Power Max: 240W
Output Voltage Max: 52.8V
Output Current: 5A
LED Driver Mode: Constant Voltage
Input Voltage Min: 110VAC
Input Voltage Max: 305VAC
Product Range: XLG-240 Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number XLG-240-48-ABV
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 240W output power
Product details
Output Power Max: 240W
Output Voltage Max: 52.8V
Output Current: 5A
Input Voltage Min: 110VAC
Input Voltage Max: 305VAC
Product Range: XLG-240 Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number XLG-240-48-ABV
Description
  • 240W output power
Output Power Max: 240W
Output Voltage Max: 52.8V
Output Current: 5A
Input Voltage Min: 110VAC
Input Voltage Max: 305VAC
Part Number XLG-240-48-ABV
MEAN WELL XLG-240-48-ABV LED Driver, LED Lighting, 240 W, 52.8 V, 5 A, Constant Voltage, 110 VAC | Tanotis