
MICRONEL D601T-024KA-3 Axial Fan, D600T Series, 24 V, DC, 60 mm, 60 mm, 56 dBA, 40.4 cu.ft/min
MICRONEL D601T-024KA-3 Axial Fan, D600T Series, 24 V, DC, 60 mm, 60 mm, 56 dBA, 40.4 cu.ft/min
Product details
| Supply Voltage | 24V |
| Power Connection Type | 3 Lead Wires, Tachometer |
| Flow Rate - Metric | 1143l/min |
| Fan Frame Size | 60mm |
| Current Type | DC |
| Product Range | D600T Series |
| Flow Rate - Imperial | 40.4cu.ft/min |
| Current Rating | 231mA |
| Noise Rating | 56dBA |
| Bearing Type | Ball |
| External Depth | 60mm |
Other details
| Brand | MICRONEL |
| Part Number | D601T-024KA-3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICRONEL D601T-024KA-3 Axial Fan, D600T Series, 24 V, DC, 60 mm, 60 mm, 56 dBA, 40.4 cu.ft/min
Product details
| Supply Voltage | 24V |
| Power Connection Type | 3 Lead Wires, Tachometer |
| Flow Rate - Metric | 1143l/min |
| Fan Frame Size | 60mm |
| Current Type | DC |
| Product Range | D600T Series |
| Flow Rate - Imperial | 40.4cu.ft/min |
| Current Rating | 231mA |
| Noise Rating | 56dBA |
| Bearing Type | Ball |
| External Depth | 60mm |
Other details
| Brand | MICRONEL |
| Part Number | D601T-024KA-3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage | 24V |
| Power Connection Type | 3 Lead Wires, Tachometer |
| Flow Rate - Metric | 1143l/min |
| Fan Frame Size | 60mm |
| Current Type | DC |
| Product Range | D600T Series |
| Flow Rate - Imperial | 40.4cu.ft/min |
| Current Rating | 231mA |
| Noise Rating | 56dBA |
| Bearing Type | Ball |
| External Depth | 60mm |
Other details
| Brand | MICRONEL |
| Part Number | D601T-024KA-3 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








