
MIDAS MC42004A6WK-FPTLW-V2 Alphanumeric LCD, 20 x 4, Black on White, 5V, Parallel, English, Euro, Transflective
MIDAS MC42004A6WK-FPTLW-V2 Alphanumeric LCD, 20 x 4, Black on White, 5V, Parallel, English, Euro, Transflective
Product details
| Character Count x Line | 20 x 4 |
| Display Appearance | Black on White |
| Logic Voltage | 5V |
| Interface Type | Parallel |
| Font Set | English, Euro |
| Display Mode | Transflective |
| Character Size | 4.03mm |
| LCD Display Type | FSTN |
| Module Size | 77mm x 47mm |
| Operating Temperature Min | -20°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Display Construction | COB |
| Backlighting Colour | White |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MC42004A6WK-FPTLW-V2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $24.43
-70%$24.43
$7.33MIDAS MC42004A6WK-FPTLW-V2 Alphanumeric LCD, 20 x 4, Black on White, 5V, Parallel, English, Euro, Transflective
Product details
| Character Count x Line | 20 x 4 |
| Display Appearance | Black on White |
| Logic Voltage | 5V |
| Interface Type | Parallel |
| Font Set | English, Euro |
| Display Mode | Transflective |
| Character Size | 4.03mm |
| LCD Display Type | FSTN |
| Module Size | 77mm x 47mm |
| Operating Temperature Min | -20°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Display Construction | COB |
| Backlighting Colour | White |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MC42004A6WK-FPTLW-V2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Character Count x Line | 20 x 4 |
| Display Appearance | Black on White |
| Logic Voltage | 5V |
| Interface Type | Parallel |
| Font Set | English, Euro |
| Display Mode | Transflective |
| Character Size | 4.03mm |
| LCD Display Type | FSTN |
| Module Size | 77mm x 47mm |
| Operating Temperature Min | -20°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Display Construction | COB |
| Backlighting Colour | White |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MIDAS |
| Part Number | MC42004A6WK-FPTLW-V2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










