
Molex 87833-1220 Wire-To-Board Connector 2 mm 12 Contacts Header Milli-Grid 87833 Series Through Hole Rows
Molex 87833-1220 Wire-To-Board Connector 2 mm 12 Contacts Header Milli-Grid 87833 Series Through Hole Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87833 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87833-1220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.68
-70%$3.68
$1.10Molex 87833-1220 Wire-To-Board Connector 2 mm 12 Contacts Header Milli-Grid 87833 Series Through Hole Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87833 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87833-1220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87833 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87833-1220 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










