
Wurth Elektronik 61201022121 Wire-To-Board Connector 2.54 mm 10 Contacts Header WR-BHD Series Through Hole 2 Rows
Wurth Elektronik 61201022121 Wire-To-Board Connector 2.54 mm 10 Contacts Header WR-BHD Series Through Hole 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-BHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61201022121 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Wurth Elektronik 61201022121 Wire-To-Board Connector 2.54 mm 10 Contacts Header WR-BHD Series Through Hole 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-BHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61201022121 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-BHD Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61201022121 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










