MUELLER ELECTRIC BU-P1166-36-0 Alligator Clip to Banana Plug Test Lead, 7.8mm Jaw Open, Alligator Clip, 4mm Stackable Banana Plug
HomeStore
Product Overview
BU-P1166-36-0 is a test lead that uses a stackable, 4mm banana plug on one end and a PVC-jacketed BU-60 alligator clip on the other.
  • BU-60 jaw opens to a maximum of 0.31ļæ½ (7.8mm)
  • Uses 18AWG PVC-jacketed wire
  • 10A current rating, hands-free testing to 1000V voltage rating
  • 36" length, black colour test lead
Product details
Technical Specifications
Alligator Clip Type
Alligator Clip
Lead Length - Imperial
36"
Insulator Colour
Black
Voltage Rating
1kV
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Banana Plug Type
4mm Stackable Banana Plug
Lead Length - Metric
914.4mm
Current Rating
10A
Product Range
BU-P1166-XX Series
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-P1166-36-0
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Uses 18AWG PVC-jacketed wire
Product details
Technical Specifications
Alligator Clip Type
Alligator Clip
Lead Length - Imperial
36"
Insulator Colour
Black
Voltage Rating
1kV
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Banana Plug Type
4mm Stackable Banana Plug
Lead Length - Metric
914.4mm
Current Rating
10A
Product Range
BU-P1166-XX Series
Other details
Brand MUELLER ELECTRIC
Part Number BU-P1166-36-0
Description
36"
1kV
4mm Stackable Banana Plug
914.4mm
10A
Part Number BU-P1166-36-0
MUELLER ELECTRIC BU-P1166-36-0 Alligator Clip to Banana Plug Test Lead, 7.8mm Jaw Open, Alligator Clip, 4mm Stackable Banana Plug | Tanotis