
Multicomp PRO MC011387 MC011387 Resettable Fuse Pptc 2920 (7351 Metric) 60 VDC 1.1 A 2.2 0.5 s
Multicomp PRO MC011387 MC011387 Resettable Fuse Pptc 2920 (7351 Metric) 60 VDC 1.1 A 2.2 0.5 s
Product details
| PPTC Case Style | 2920 (7351 Metric) |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 60VDC |
| Holding Current | 1.1A |
| Tripping Current | 2.2A |
| Time to Trip | 0.5s |
| Current Rating Max | 100A |
| Operating Temperature Min | -40ưC |
| Operating Temperature Max | 85ưC |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MC011387 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MC011387 MC011387 Resettable Fuse Pptc 2920 (7351 Metric) 60 VDC 1.1 A 2.2 0.5 s
Product details
| PPTC Case Style | 2920 (7351 Metric) |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 60VDC |
| Holding Current | 1.1A |
| Tripping Current | 2.2A |
| Time to Trip | 0.5s |
| Current Rating Max | 100A |
| Operating Temperature Min | -40ưC |
| Operating Temperature Max | 85ưC |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MC011387 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| PPTC Case Style | 2920 (7351 Metric) |
| Product Range | - |
| Voltage Rating | 60VDC |
| Holding Current | 1.1A |
| Tripping Current | 2.2A |
| Time to Trip | 0.5s |
| Current Rating Max | 100A |
| Operating Temperature Min | -40ưC |
| Operating Temperature Max | 85ưC |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MC011387 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










