
Pomona 4771-24-2 Test Patch Lead 0.64mm Square Pin Socket Banana Plug 24 " 610 mm Red 3 A
- 0.025in (0.64mm) square pin jack to straight banana plug
- Excellent for use as a jumper on circuit cards with 0.6mm square pins & 4.2mm dia pin jack
- Mates to 5790, 4521, 5360 and 5927 models
- Maximum operating temperature is 50?C
Product details
| Test Connector Type A | 0.64mm Square Pin Socket |
| Test Connector Type B | Banana Plug |
| Lead Length - Imperial | 24" |
| Lead Length - Metric | 610mm |
| Insulator Colour | Red |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4771-24-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $30.55
-70%$30.55
$9.16Pomona 4771-24-2 Test Patch Lead 0.64mm Square Pin Socket Banana Plug 24 " 610 mm Red 3 A
- 0.025in (0.64mm) square pin jack to straight banana plug
- Excellent for use as a jumper on circuit cards with 0.6mm square pins & 4.2mm dia pin jack
- Mates to 5790, 4521, 5360 and 5927 models
- Maximum operating temperature is 50?C
Product details
| Test Connector Type A | 0.64mm Square Pin Socket |
| Test Connector Type B | Banana Plug |
| Lead Length - Imperial | 24" |
| Lead Length - Metric | 610mm |
| Insulator Colour | Red |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4771-24-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 0.025in (0.64mm) square pin jack to straight banana plug
- Excellent for use as a jumper on circuit cards with 0.6mm square pins & 4.2mm dia pin jack
- Mates to 5790, 4521, 5360 and 5927 models
- Maximum operating temperature is 50?C
Product details
| Test Connector Type A | 0.64mm Square Pin Socket |
| Test Connector Type B | Banana Plug |
| Lead Length - Imperial | 24" |
| Lead Length - Metric | 610mm |
| Insulator Colour | Red |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | POMONA |
| Part Number | 4771-24-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











