Power Integrations LQA30T300 Fast / Ultrafast Diode Qspeed 300 V 30 A Single 1.95 13.7 ns 200
- Low QRR, low IRRM, low tRR
- High dIF/dt capable (1000A/µs)
- Soft recovery
- Increases efficiency
- Eliminates need for snubber circuits
- Reduces EMI filter component size and count
- Enables extremely fast switching
Other details
| Brand | POWER INTEGRATIONS |
| Part Number | LQA30T300 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$0.67Power Integrations LQA30T300 Fast / Ultrafast Diode Qspeed 300 V 30 A Single 1.95 13.7 ns 200
- Low QRR, low IRRM, low tRR
- Soft recovery
- Increases efficiency
Other details
| Brand | POWER INTEGRATIONS |
| Part Number | LQA30T300 |
| Quantity | Each |
Description