PRO Power 3182Y-0.50MMBLK100M Multicore Cable Flexible Per Metre Unscreened 2 Core 0.5 mm²
HomeStore
  • CPR: Not Yet Qualified
  • Pro Power products are rated 4.5 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Product details
Cable Shielding Unscreened
No. of Cores 2Core
Wire Gauge -
Conductor Area CSA 0.5mm²
Reel Length (Imperial) -
Reel Length (Metric) -
Jacket Colour Black
No. of Max Strands x Strand Size 16 x 0.2mm
Conductor Material Copper
Jacket Material PVC
External Diameter 6.1mm
Voltage Rating 500V
Product Range 3182Y Series
Other details
Brand PRO POWER
Part Number 3182Y-0.50MMBLK100M
Quantity 1 Metre
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • CPR: Not Yet Qualified
Product details
Cable Shielding Unscreened
No. of Cores 2Core
Wire Gauge -
Conductor Area CSA 0.5mm²
Reel Length (Imperial) -
Reel Length (Metric) -
Jacket Colour Black
Conductor Material Copper
Jacket Material PVC
External Diameter 6.1mm
Voltage Rating 500V
Product Range 3182Y Series
Other details
Brand PRO POWER
Quantity 1 Metre
Description
Conductor Area CSA 0.5mm²
External Diameter 6.1mm
Voltage Rating 500V
PRO Power 3182Y-0.50MMBLK100M Multicore Cable Flexible Per Metre Unscreened 2 Core 0.5 mm² | Tanotis