RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-24-5 Wire, ETFE, Green, 24 AWG, 0.24 mm², 328 ft
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Jacket Material
ETFE
Wire Gauge
24AWG
Open menu
Reel Length (Imperial)
328ft
Operating Temperature Max
150°C
Voltage Rating
600V
Open menu
External Diameter
0.94mm
Product Range
Spec 55 Series
Find similar products
Jacket Colour
Green
Conductor Area CSA
0.24mm²
Reel Length (Metric)
100m
No. of Max Strands x Strand Size
19 x 36AWG
Conductor Material
Tinned Copper
Approval Specification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand RAYCHEM - TE CONNECTIVITY
Part Number 55A0111-24-5
Quantity Reel of 1
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Jacket Material
ETFE
Wire Gauge
24AWG
Reel Length (Imperial)
328ft
Operating Temperature Max
150°C
Voltage Rating
600V
External Diameter
0.94mm
Product Range
Spec 55 Series
Jacket Colour
Green
Conductor Area CSA
0.24mm²
Reel Length (Metric)
100m
19 x 36AWG
Conductor Material
Tinned Copper
Approval Specification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Part Number 55A0111-24-5
Quantity Reel of 1
150°C
600V
0.94mm
0.24mm²
Part Number 55A0111-24-5
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY 55A0111-24-5 Wire, ETFE, Green, 24 AWG, 0.24 mm², 328 ft | Tanotis