Raychem - TE Connectivity 55A0111-24-6 Wire Etfe Blue 24 AWG 0.24 mm² 328 ft 100 m
HomeStore
This is a 55A0111-24-6 Wire , ETFE, Blue, 24 AWG, 0.24 mm², 328 ft, 100 m product from RAYCHEM - TE CONNECTIVITY with the model number 55A0111-24-6
Product details
Jacket Material ETFE
Jacket Colour Blue
Wire Gauge 24AWG
Conductor Area CSA 0.24mm²
Reel Length (Imperial) 328ft
Reel Length (Metric) 100m
Operating Temperature Max 150°C
No. of Max Strands x Strand Size 19 x 36AWG
Voltage Rating 600V
Conductor Material Tinned Copper
External Diameter 0.94mm
Approval Specification -
Product Range Spec 55 Series
Other details
Brand RAYCHEM - TE CONNECTIVITY
Part Number 55A0111-24-6
Quantity Reel of 100
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Jacket Material ETFE
Jacket Colour Blue
Wire Gauge 24AWG
Conductor Area CSA 0.24mm²
Reel Length (Imperial) 328ft
Reel Length (Metric) 100m
Voltage Rating 600V
External Diameter 0.94mm
Approval Specification -
Product Range Spec 55 Series
Other details
Part Number 55A0111-24-6
Quantity Reel of 100
Product Information
Shipping & Returns
Description
Conductor Area CSA 0.24mm²
Voltage Rating 600V
External Diameter 0.94mm
Part Number 55A0111-24-6
Raychem - TE Connectivity 55A0111-24-6 Wire Etfe Blue 24 AWG 0.24 mm² 328 ft 100 m | Tanotis