RUBYCON 50RX30220M10X20 Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 50 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 50 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm product from RUBYCON with the model number 50RX30220M10X20
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 50V
Product Range RX30 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 20mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 130°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 130°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 50RX30220M10X20
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 50V
Product Range RX30 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 20mm
ESR -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 50RX30220M10X20
Description
Capacitance 220µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 20mm
Part Number 50RX30220M10X20
RUBYCON 50RX30220M10X20 Electrolytic Capacitor, Miniature, 220 µF, 50 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis