UNITED CHEMI-CON EKMW401VSN102MA50S CAP, ALU ELEC, 1000UF, 400V, RAD CAN SMD
HomeStore
This is a CAP, ALU ELEC, 1000UF, 400V, RAD CAN SMD product from UNITED CHEMI-CON with the model number EKMW401VSN102MA50S
Product details
Operating Temperature Min -25�C
Capacitor Terminals Quick Connect, Snap-In
Operating Temperature Max 105�C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105�C
Voltage Rating 400V
Product Range KMW Series
Diameter 35mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 1000�F
Lead Spacing 10mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 50mm
Other details
Brand UNITED CHEMI-CON
Part Number EKMW401VSN102MA50S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating 400V
Product Range KMW Series
Diameter 35mm
ESR -
Capacitance 1000�F
Lead Spacing 10mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 50mm
Other details
Brand UNITED CHEMI-CON
Part Number EKMW401VSN102MA50S
Description
Voltage Rating 400V
Diameter 35mm
Lead Spacing 10mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 50mm
Part Number EKMW401VSN102MA50S
UNITED CHEMI-CON EKMW401VSN102MA50S CAP, ALU ELEC, 1000UF, 400V, RAD CAN SMD | Tanotis