Samtec FFSD-05-S-12.00-01-N Ribbon Cable IDC Receptacle Free Ends 10 Ways 12 " 305 mm 1.27
HomeStore
This is a Ribbon Cable, IDC Receptacle, Free Ends, 10 Ways, 12 ", 305 mm, 1.27 mm product from SAMTEC with the model number FFSD-05-S-12.00-01-N
Product details
Connector Type A IDC Receptacle
Connector Type B Free Ends
No. of Positions 10Ways
Cable Length - Imperial 12"
Cable Length - Metric 305mm
Connector Pitch 1.27mm
Cable Pitch 0.635mm
Product Range FFSD Series
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand SAMTEC
Part Number FFSD-05-S-12.00-01-N
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Connector Type B Free Ends
No. of Positions 10Ways
Cable Length - Imperial 12"
Cable Length - Metric 305mm
Connector Pitch 1.27mm
Cable Pitch 0.635mm
Product Range FFSD Series
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand SAMTEC
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
No. of Positions 10Ways
Cable Length - Imperial 12"
Cable Length - Metric 305mm
Connector Pitch 1.27mm
Cable Pitch 0.635mm
Samtec FFSD-05-S-12.00-01-N Ribbon Cable IDC Receptacle Free Ends 10 Ways 12 " 305 mm 1.27 | Tanotis