
SCHNEIDER ELECTRIC NSYS3D5525P Metallic Enclosure, Spacial S3D, IP66, Wall Mount, 500 mm, 500 mm, 250 mm, Steel, Grey
SCHNEIDER ELECTRIC NSYS3D5525P Metallic Enclosure, Spacial S3D, IP66, Wall Mount, 500 mm, 500 mm, 250 mm, Steel, Grey
Product details
| External Depth - Imperial | 9.84" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 500mm |
| Enclosure Type | Wall Mount |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 500mm |
| External Height - Imperial | 19.69" |
| External Width - Imperial | 19.69" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 250mm |
| Enclosure Material | Steel |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYS3D5525P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $639.06
-70%$639.06
$191.72SCHNEIDER ELECTRIC NSYS3D5525P Metallic Enclosure, Spacial S3D, IP66, Wall Mount, 500 mm, 500 mm, 250 mm, Steel, Grey
Product details
| External Depth - Imperial | 9.84" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 500mm |
| Enclosure Type | Wall Mount |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 500mm |
| External Height - Imperial | 19.69" |
| External Width - Imperial | 19.69" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 250mm |
| Enclosure Material | Steel |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYS3D5525P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| External Depth - Imperial | 9.84" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 500mm |
| Enclosure Type | Wall Mount |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 500mm |
| External Height - Imperial | 19.69" |
| External Width - Imperial | 19.69" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 250mm |
| Enclosure Material | Steel |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYS3D5525P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










